Jak oświetlić stanowisko pracy? Jak wybrać lampki na biurko?

Jak oświetlić stanowisko pracy? Jak wybrać lampki na biurko?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli długo siedzimy przy biurku – czy to pracując, czy się ucząc – koniecznie musimy zadbać o dobre oświetlenie tej przestrzeni. Źle dobrane lampy będą bowiem męczyły wzrok i utrudniały skupienie się, przez co efektywność naszych działań będzie dużo mniejsza.

W związku z tym pojawia się kilka pytań. Jakie lampy będą najlepsze na biurko? Jakie oświetlenie najmniej zmęczy oczy? O czym pamiętać wybierając lampki na biurko? Odpowiedzi na wszystkie te kwestie przedstawiamy w poniższym artykule.

Energooszczędność, czyli lampki LED na biurko

Pracując przy blacie wiele godzin, postawmy koniecznie na energooszczędne oświetlenie LED, np. lampę biurkową LED Milagro Gala. Bo nie dość, że nieduże diody zapewnią nam mniejsze rachunki za prąd, to jeszcze nie będą się one nagrzewały, co podniesie bezpieczeństwo użytkownika. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy z blatu korzystają dzieci. Kolejną zaletą wynikającą z nienagrzewania się diod LED jest ich długa żywotność, szacowana nawet na 20 000 godzin. To aż ponad dwa lata ciągłego świecenia! Mamy więc pewność, że kupiony produkt będzie nam służył przez bardzo długi czas, bez konieczności wymiany jego elementów.

Łatwość przenoszenia, czyli lampki na biurko z długimi przewodami i lampki bezprzewodowe

Zanim kupimy oświetlenie biurka przeanalizujmy, w jakiej odległości od niego znajduje się gniazdko elektryczne. Od tego bowiem zależy to, jakiej długości kabel będzie potrzebny w naszej lampce. Standardowe modele mają przewody o długości od 1,5 m do 3 m, ale jeśli dobrze się poszuka znajdzie się także wersje dłuższe. Nie bójmy się większych długości: lampka na biurko musi być bowiem mobilna, łatwa do przestawiania z jednej strony blatu na drugi. Alternatywą w tej sytuacji są lampki biurkowe bezprzewodowe prezentowane w sklepie https://ardant.pl/. Przykładem takiego rozwiązania jest oświetlenie na biurko Auhilon Bit. Ładowane jest ono poprzez USB, a po jednym naładowaniu baterii może świecić do 4 godzin.

Moc, natężenie i barwa światła w lampkach biurkowych

Światło w oświetleniu biurkowym powinno mieć moc wynoszącą minimum 40 W. Wartość ta mówi o mocy żarówek tradycyjnych. Jak odnieść to do mocy oświetlenia LED pisaliśmy w artykule Przeliczanie mocy żarówek. Jeśli chodzi o natężenie światła na biuru dobrze, by można było je regulować, tak jak w lampie Markslojd Larry. Inne bowiem natężenie będziemy potrzebować do pracy przy komputerze, a inne – do czytania książek.

Jeśli chodzi o barwę światła, do pracy przy biurku wybierajmy światło neutralne (tak zwane światło białe), o temperaturze barwowej wynoszącej od 3 500 do 4 500 K. Jest ono najbardziej zbliżone do barwy światłą słonecznego, przez co nie męczy wzroku.

Lampki na biurko z ruchomym ramieniem

Odległość źródła światła od oświetlanej przestrzeni nie powinna być większa niż 35 cm. Światło powinno też padać pod takim kątem, by centralnie oświetlało miejsce pracy czy nauki. By osiągnąć takie efekty bez względu na to, jaką czynność będziemy wykonywać w danym czasie, warto wybrać lampki na biurko, których ramię jest ruchome, np. model Italux Jesso. Wtedy jednym ruchem zmienimy położenie żarówki, idealnie dopasowując je do swoich potrzeb.

Alternatywa dla lampek biurkowych – lampy podłogowe

Jeśli nasze biurko należy do małych lub też potrzebujemy lampki, która przyda się zarówno do pracy przy blacie, jak i do czytania książki siedząc w fotelu ustawionym obok biurka – polecamy rozwiązanie pośrednie. Są nim lampy podłogowe z ruchomym ramieniem, np. Spot Light Adelaida. Pamiętajmy, że moc żarówki powinna być tu nieco większa (od około 60 W), co pozwoli na wykonywanie przy oświetleniu bardzo zróżnicowanych czynności. Zwróćmy też uwagę na długość kabla. Odpowiednia duża pozwoli na wygodne przestawianie oświetlenia z miejsca na miejsce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne? Poradnik dla kupujących
Jak wybrać idealne drzwi zewnętrzne? Poradnik dla kupujących
Odkryj sekrety wyboru idealnych drzwi zewnętrznych! Nasz poradnik dla kupujących pomoże Ci dobrze zainwestować, zapewniając bezpieczeństwo i estetykę Twojego domu.
Czy wybór odpowiednich szafek może zwiększyć przestrzeń w twoim domu?
Czy wybór odpowiednich szafek może zwiększyć przestrzeń w twoim domu?
Jest to prawda, że odpowiednie wykorzystanie szafek może dramatycznie zwiększyć ilość przestrzeni, której zdajesz się mieć więcej w swoim domu.
Narożniki w salonie: Odkryj różnorodne rodzaje i stylowe rozwiązania
Narożniki w salonie: Odkryj różnorodne rodzaje i stylowe rozwiązania
W tym artykule skupimy się na narożnikach - niezwykle popularnych i wszechstronnych meblach, które są idealnym rozwiązaniem dla większych i mniejszych przestrzeni.
Ostatnie wpisy