Kanapa z funkcją spania czy sofa? Co wybrać?

Kanapa z funkcją spania czy sofa? Co wybrać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób wybiera meble wielozadaniowe. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest kanapa lub sofa z funkcją spania. Które rozwiązanie jest lepsze? Czym się kierować podczas zakupu?

Kanapa czy sofa – co wybrać?

Rozkładana sofa jest idealnym rozwiązaniem do niewielkich wnętrz lub salonów połączonych z kuchnią. Mebel ten jest mniejszy od kanapy, lecz pozwala na ustalenie granicy między przestrzenią roboczą a strefą odpoczynku. Do sofy warto dobrać fotele, które nadadzą wnętrzu charakteru. Mebel ten jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają w swoim mieszkaniu mało miejsca, a często mają gości. Nowoczesna sofa jest idealna dla osób mających kawalerki.

Kanapa ze względu na swoje masywne kształty dedykowana jest do dużych pomieszczeń. Do kanapy warto dobrać pufy, dzięki którym można uzyskać przestrzeń wokół stolika kawowego. Dodatkowe siedziska z pewnością przydadzą się w dużej rodzinie.

Czym się kierować wybierając mebel z funkcją spania?

Wybierając sofę lub kanapę do salonu, warto wziąć pod uwagę design mebla (aby pasował do reszty wnętrza) oraz funkcję spania – będzie używana okazjonalnie czy codziennie.

Meble wypoczynkowe do spania okazjonalnego są zaprojektowane w taki sposób, aby gwarantować odpoczynek na siedząco lub w pozycji półleżącej. Funkcja spania w takich meblach jest wartością dodaną. Powierzchnię spania tworzy siedzisko oraz specjalna wysuwka.

Meble wypoczynkowe do codziennego spania mają specjalną konstrukcję, która ma gwarantować wysoki komfort wypoczynku. W praktyce oznacza to, że użytkownik śpi na elementach mebla, które mają takie samo wypełnienie. W kanapach i sofach z funkcją spania najczęściej montuje się systemy DL (typ G), C.S.T. (typ H), lub stelaż włoski typu F.

Kryteria wyboru sofy lub kanapy z funkcją spania

 • wymiary przed i po rozłożeniu – zanim zakupisz mebel z funkcją spania, warto sprawdzić, ile masz przestrzeni w pomieszczeniu. Rozłożona sofa lub kanapa zajmuje zawsze więcej miejsca, niż się wydaje;
 • wielkość powierzchni spania – wielkość powierzchni spania nie jest uwarunkowana wielkością mebla;
 • wysokość siedziska – wysokość siedziska ułatwia wstawanie z niego zwłaszcza osobom starszym;
 • sposób rozkładania – w sprzedaży dostępne są kanapy i sofy z różnymi mechanizmami pozwalającymi na ich rozkładanie. Przed zakupem warto przetestować mebel, czy sposób rozkładania jest komfortowy w użytkowaniu;
 • wypełnienie – najczęściej spotykane jest wypełnienie z:
  • sprężyn bonellowych,
  • sprężyn bonellowych ze sprężynami falistymi,
  • sprężyn falistych z odporną na odkształcenia pianką wysokoelastyczną,
  • sprężyn kieszeniowych;
 • pojemnik na pościel – pojemniki na pościel montowane są głównie w kanapach, ze względu na większe wymiary mebla;
 • subiektywne odczucie komfortu i wygody – warto przetestować sofę lub kanapę w sklepie.

Jak ustawiać kanapę lub sofę w salonie?

Ustawienie kanapy lub sofy w salonie musi być zawsze dostosowane do wielkości pomieszczenia. Należy zachować przestrzeń do przechodzenia obok mebla. Jeśli pomieszczenie jest duże, to mebel wypoczynkowy warto ustawić w punkcie centralnym salonu.

Jeśli w salonie znajduje się telewizor, to kanapa lub sofa powinna znajdować się naprzeciw niego. Dzięki temu cała rodzina może oglądać ulubiony program na kanapie.

Wybór kanapy lub sofy z funkcją spania jest kwestią indywidualną. Warto brać pod uwagę metraż mieszkania i preferencje domowników.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo zamontować deski tarasowe – praktyczne porady i inspiracje
Jak prawidłowo zamontować deski tarasowe – praktyczne porady i inspiracje
W naszym przewodniku odkryjesz, jak fachowo zamontować deski tarasowe. Zdobądź praktyczne porady i inspirujące pomysły, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do wypoczynku.
Akcesoria, które zapewnią ład w kuchni
Akcesoria, które zapewnią ład w kuchni
Kuchnia jest sercem całego domu. Duża czy mała, elegancka czy nieformalna, urządzona minimalistycznie czy wystawnie – to właśnie tam skupia się życie rodzinne i tam przesiadują przyjaciele.
Jak stylowe krzesła barowe mogą odmienić wygląd twojego wnętrza
Jak stylowe krzesła barowe mogą odmienić wygląd twojego wnętrza
Odkryj, jak stylowe krzesła barowe mogą kompletnie odmienić estetykę i funkcjonalność Twojego domu czy miejsca pracy.
Ostatnie wpisy