Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Jeśli długo siedzimy przy biurku – czy to pracując, czy się ucząc – koniecznie musimy zadbać o dobre oświetlenie tej przestrzeni. Źle dobrane lampy będą bowiem męczyły wzrok i utrudniały skupienie się, przez co efektywność naszych działań będzie dużo mniejsza.
W związku z tym pojawia się kilka pytań. Jakie lampy będą najlepsze na biurko? Jakie oświetlenie najmniej zmęczy oczy? O czym pamiętać wybierając lampki na biurko? Odpowiedzi na wszystkie te kwestie przedstawiamy w poniższym artykule.
Pracując przy blacie wiele godzin, postawmy koniecznie na energooszczędne oświetlenie LED, np. lampę biurkową LED Milagro Gala. Bo nie dość, że nieduże diody zapewnią nam mniejsze rachunki za prąd, to jeszcze nie będą się one nagrzewały, co podniesie bezpieczeństwo użytkownika. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy z blatu korzystają dzieci. Kolejną zaletą wynikającą z nienagrzewania się diod LED jest ich długa żywotność, szacowana nawet na 20 000 godzin. To aż ponad dwa lata ciągłego świecenia! Mamy więc pewność, że kupiony produkt będzie nam służył przez bardzo długi czas, bez konieczności wymiany jego elementów.
Zanim kupimy oświetlenie biurka przeanalizujmy, w jakiej odległości od niego znajduje się gniazdko elektryczne. Od tego bowiem zależy to, jakiej długości kabel będzie potrzebny w naszej lampce. Standardowe modele mają przewody o długości od 1,5 m do 3 m, ale jeśli dobrze się poszuka znajdzie się także wersje dłuższe. Nie bójmy się większych długości: lampka na biurko musi być bowiem mobilna, łatwa do przestawiania z jednej strony blatu na drugi. Alternatywą w tej sytuacji są lampki biurkowe bezprzewodowe prezentowane w sklepie https://ardant.pl/. Przykładem takiego rozwiązania jest oświetlenie na biurko Auhilon Bit. Ładowane jest ono poprzez USB, a po jednym naładowaniu baterii może świecić do 4 godzin.
Światło w oświetleniu biurkowym powinno mieć moc wynoszącą minimum 40 W. Wartość ta mówi o mocy żarówek tradycyjnych. Jak odnieść to do mocy oświetlenia LED pisaliśmy w artykule Przeliczanie mocy żarówek. Jeśli chodzi o natężenie światła na biuru dobrze, by można było je regulować, tak jak w lampie Markslojd Larry. Inne bowiem natężenie będziemy potrzebować do pracy przy komputerze, a inne – do czytania książek.
Jeśli chodzi o barwę światła, do pracy przy biurku wybierajmy światło neutralne (tak zwane światło białe), o temperaturze barwowej wynoszącej od 3 500 do 4 500 K. Jest ono najbardziej zbliżone do barwy światłą słonecznego, przez co nie męczy wzroku.
Odległość źródła światła od oświetlanej przestrzeni nie powinna być większa niż 35 cm. Światło powinno też padać pod takim kątem, by centralnie oświetlało miejsce pracy czy nauki. By osiągnąć takie efekty bez względu na to, jaką czynność będziemy wykonywać w danym czasie, warto wybrać lampki na biurko, których ramię jest ruchome, np. model Italux Jesso. Wtedy jednym ruchem zmienimy położenie żarówki, idealnie dopasowując je do swoich potrzeb.
Jeśli nasze biurko należy do małych lub też potrzebujemy lampki, która przyda się zarówno do pracy przy blacie, jak i do czytania książki siedząc w fotelu ustawionym obok biurka – polecamy rozwiązanie pośrednie. Są nim lampy podłogowe z ruchomym ramieniem, np. Spot Light Adelaida. Pamiętajmy, że moc żarówki powinna być tu nieco większa (od około 60 W), co pozwoli na wykonywanie przy oświetleniu bardzo zróżnicowanych czynności. Zwróćmy też uwagę na długość kabla. Odpowiednia duża pozwoli na wygodne przestawianie oświetlenia z miejsca na miejsce.