Gadżety, dzięki którym kuchnia stanie się jeszcze bardziej praktyczna

Gadżety, dzięki którym kuchnia stanie się jeszcze bardziej praktyczna
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W każdej kuchni znajduje się mnóstwo wyposażenia, także wielkogabarytowego. Często to jednak gadżety, nieraz kompaktowe i niewielkie, przekładają się na wygodę korzystania z takiego pomieszczenia. Takie akcesoria mogą ułatwiać gotowanie, ale również przechowywanie żywności czy utrzymywanie czystości. Na pewno przekładają się zatem na to, że przestrzeń staje się o wiele bardziej praktyczna i domownicy chętniej z niej korzystają. Na jakie dodatkowe rzeczy w kuchni warto się zdecydować? 

Do gotowania

Oczywiście w kuchni przede wszystkim się gotuje, więc najważniejsze są akcesoria, które ułatwią powiązane z tym czynności. Przydadzą się zatem wszelkie łopatki oraz przybory do mieszania, przekładania i nakładania potraw. Warto też pomyśleć o umieszczeniu w pobliżu kuchenki drobnych podstawek, do odkładania na nie łyżek czy innych sztućców, którymi mieszało się danie, sos bądź zupę. Odłożone na blat pozostawiają po sobie ślad, który może być potem dość trudny do domycia. Z kolei większe, drewniane podstawki, będą doskonałe pod gorące garnki oraz naczynia żaroodporne, które chce się odłożyć po wyjęciu z piekarnika czy zdjęciu z palnika. Z myślą o odcedzaniu ugotowanych makaronów, ryżu czy kasz, konieczne są durszlaki.

Ciekawym wyborem będą takie modele, które są dopasowane do wielkości zlewozmywaka, dzięki czemu można oprzeć je o krawędzie komory i odcedzać ugotowane produkty trzymając oburącz garnek. Bardzo praktyczne są również gadżety przeznaczone do warzyw i owoców. Dostępne są różnego rodzaju obieraczki, ale też choćby ciekawe akcesoria do prostego usuwania szypułek i ogonków, na przykład z pomidorów lub truskawek, co bywa czasem uciążliwe. Przy wielu potrawach wykorzystuje się czosnek, który pozostawia jednak nieprzyjemny zapach na palcach. Z myślą o tym opracowano zatem przyrządy umożliwiające automatyczne obranie ząbków oraz wyciskacze, dzięki czemu nie trzeba ich własnoręcznie siekać. Dostępne są także różne krajalnice oraz siekacze do warzyw i owoców, które mogą znacznie ułatwić przygotowanie zdrowych przekąsek.   

Otwieracze

Dodatkowym wyposażeniem, które znacznie ułatwi korzystanie z kuchni są otwieracze. Te sobą dostępne w bardzo wielu formach i do poszczególnych opakowań. Warianty wyposażone w specjalne ostrze czy piłkę, mogą pomóc w otwieraniu konserw, które nie mają zawleczki lub gdy ta urwie się po pociągnięciu. Oczywiście przydatne są te butelek, natomiast niezwykle praktycznym gadżetem są otwieracze do słoików. Tworzą one zacisk, który ułatwia odkręcenie mocno osadzonego wieczka.   

Przechowywanie żywności

Nieocenionymi gadżetami w kuchni będą wszelkie pojemniki do przechowywania żywności. Dostępne są różne warianty, niektóre plastikowe, inne szklane czy metalowe. Ważne jest w nich dość szczelne zamknięcie, dzięki czemu produkty utrzymują swoje wartości oraz przydatność do spożycia. Można z nich korzystać do przechowywania suchego pokarmu w szafkach, bez konieczności trzymania go w fabrycznych opakowaniach, które są zwykle mało wydajne i jedzenie szybko się w nich psuje. Dodatkowo przydają się do trzymania w nich gotowych dań, które można przygotować na zapas i umieścić na parę dni w lodówce. Umożliwiają też komfortowe zabranie jedzenia do szkoły czy pracy. Warto dobierać przy tym materiał poszczególnych pojemników, do produktów, jakie się w nich umieszcza. Choćby przy herbacie doskonale sprawdzą się warianty metalowe, dzięki którym suszone liście nie tracą aromatu i nie dochodzą do nich promienie słoneczne, które mogłyby wpływać na utratę walorów smakowych późniejszego napoju. Innym elementem, który na pewno będzie przydatny w kontekście trzymania żywności, jest chlebak. Dzięki takiemu gadżetowi nie trzeba przeznaczać specjalnej komory w szafce na pieczywo, a umieszczony tam chleb czy bułki będą zawsze pod ręką i zachowają swoją świeżość. 

Sprzątanie

Utrzymywanie czystości w tym pomieszczeniu jest niezwykle ważne, nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. W końcu dochodzi tam do przygotowywania jedzenia, więc wszelkie bakterie mogą być bardzo szkodliwe. Z kolei nieprzyjemne zapachy dochodzące z kosza mogą skutecznie odstraszać od gotowania. Cennym gadżetem będą zatem sortowniki na odpady. Dzięki temu można od razu oddzielić od siebie poszczególne materiały podlegające recyklingowi, jak i śmieci, które trafiają do worków ogólnych. Obecnie jest to wręcz kluczowe, gdyż aspekty ekologiczne związane z segregacją, stały się nie tylko wyrazem dobrej roli, ale wręcz wymogiem. Będzie to duże ułatwienie, zwłaszcza, że w kuchni pojawiają się odpadki o różnym charakterze, gdyż produkty spożywcze kupuje się zarówno w plastiku czy papierze, ale też metalu czy szkle. Innym dodatkiem wartym rozważenia jest rozdrabniacz do odpadów organicznych. Pozwala on na uniknięcie zatkanego zlewu oraz umieszczenie w koszu tylko śmieci suchych. Będzie to znaczne ułatwienie w mieszkaniach czy domach szeregowych, których właściciele nie mogą sobie pozwolić na kompostownik. Z kolei resztki jedzenia zalegające w koszu, mogą generować po jakimś czasie nieprzyjemny zapach. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezpieczne i efektywne rozwiązania dla prac na wysokościach
Bezpieczne i efektywne rozwiązania dla prac na wysokościach
Zdobądź wiedzę na temat bezpiecznych i efektywnych rozwiązań podczas wykonywania pracy na wysokościach. Dowiedz się, jak zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i wydajności na budowie.
Jak dobrać idealny kształt i wielkość kieliszka dla różnych typów białych win
Jak dobrać idealny kształt i wielkość kieliszka dla różnych typów białych win
Odkryj sekrety doboru kieliszków do różnych typów białych win. Przewodnik ekspercki dla winiarzy i wielbicieli tego szlachetnego trunku.
Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w małym przedpokoju?
Jak efektywnie zagospodarować przestrzeń w małym przedpokoju?
Odkryj kreatywne sposoby na efektywne zarządzanie przestrzenią w małym przedpokoju. Spróbuj naszych porad i trików, aby przekształcić twoje wejście w funkcjonalne i zapierające dech w piersiach miejsce.
Ostatnie wpisy