Aktywny wypoczynek z dzieckiem – zajęcia dla dużych i małych

Aktywny wypoczynek z dzieckiem – zajęcia dla dużych i małych
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Idzie wiosna, a z wiosną nowe możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Odpoczynek to nie tylko leżenie na kanapie, zwłaszcza dla małych dzieci ważne jest aktywne wypoczywanie. Zimą wiele rozrywek jest dla nas niedostępnych przez niskie temperatury, krótkie dni i zamknięcie wielu obiektów. Zobacz, jakie aktywności można podejmować z dziećmi w różnym wieku.

Pływanie i zabawy w wodzie

Dzieci od najmłodszych lat mogą świetnie bawić się w wodzie. Zajęcia na basenie organizowane są dla maluszków od trzeciego miesiąca życia! Pływanie świetnie wpływa na postawę dziecka, co jest niezwykle ważne, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, kiedy u wielu dzieci rozwijają się wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. Starsze dzieci mogą chodzić na regularny kur pływacki, prowadzony przez wykwalifikowane osoby. Mniejsze dzieciaczki mogą bawić się z rodzicami w basenowym brodziku (pod okiem ratownika!) i oswajać z wodą. Pływanie to niezwykle przydatna umiejętność i zdrowa aktywność, którą najłatwiej jest zdobyć właśnie w dzieciństwie, kiedy jeszcze nie mamy w sobie lęków i uprzedzeń. Bez względu na to, ile lat ma Twoje dziecko, zajęcia na basenie będą nie tylko wspaniałą zabawą, lecz także uzbroją dziecko w nowe umiejętności na całe życie.

Park trampolin lub linowy

Świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem jest wybranie się do parku linowego lub parku trampolin. To rozrywka zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Na trampolinach szaleć mogą najmłodsi oraz starsze dzieci i dorośli, wewnętrzne dziecko nie zwraca uwagi na biologiczny wiek. Czas spędzony z dzieckiem na takiej rozrywce, na przykład w parku Jump Planet Lublin, to okazja do wspólnego szaleństwa, pozwól dziecku zobaczyć swojego rodzica, cieszącego się jak dziecko.

Dla nieco starszych dzieciaków i wczesnej młodzieży atrakcyjną rozrywką może okazać się park linowy. Jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem adrenaliny, zafunduj mu ekstremalne przeżycie w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Trasę parku linowego pokonuje się na uprzęży, często z podwieszoną pod spodem siatką, dlatego jest to zdecydowanie bezpieczniejsze niż wspinanie się po drzewach na podwórku. Wysokość, na której znajduje się trasa, jest dopasowywana do wieku, wzrostu i umiejętności dziecka, zazwyczaj parki oferują ścieżki “junior” lub dla początkujących, które wiszą ledwie kilka metrów nad ziemią i nie zawierają najbardziej niebezpiecznych elementów.

Spacer z elementami gry miejskiej

Na taki spacer przygotuj listę z przedmiotami, które dziecko musi znaleźć podczas spaceru, na przykład: dwa piórka, pięć szyszek, kamień, żółty liść, trzy patyki. Z taką listą wybierzcie się w wygodnych butach na długi spacer. Po spacerze sprawdźcie, czy udało się zebrać wszystkie przedmioty z listy i nagródź dziecko za zaangażowanie jakimś drobiazgiem. Takie zabawy rozwijają spostrzegawczość, mogą też wspomagać naukę liczenia u młodszych dzieci oraz czytania u starszych.

Wycieczka rowerowa

Nauka jazdy na rowerze jest kolejnym, obok pływania, kluczowym elementem rozwoju u dziecka. Ta umiejętność również rzutuje na dalsze życie Twojego dziecka, dlatego warto poświęcić czas na to, by dziecko nauczyło się jeździć na rowerze. Nieważne, czy to będzie roczny maluch, jadący na rowerku biegowym na plac zabaw, czy starsze dziecko na nieco dłuższej wyprawie, taka aktywność z pewnością wyjdzie mu na dobre. Rowerek dziecięcy powinien być dopasowany do wzrostu dziecka i pozwalać mu na pewne i stabilne prowadzenie pojazdu. Zbyt wysoki rower, na którym dziecko nie będzie w stanie wygodnie pedałować i hamować, może spowodować, że młody człowiek zrazi się na przyszłość do tej formy spędzania czasu.

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, dlatego razem z dzieckiem powinniście dbać o swoje zdrowie, wybierając aktywne formy wypoczynku. To sposób na to, żeby odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko i nauczyć swojego malucha, że aktywność jest w życiu ważna i potrzebna.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz to autorka i projektantka, specjalizująca się w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Jest absolwentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie rozwijała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat najnowszych technik projektowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki do twojej kuchni: poradnik od A do Z
Jak wybrać idealne płytki do twojej kuchni: poradnik od A do Z
Odkryj kluczowe kryteria, aby dobrze dobrać płytki do kuchni. Dowiedz się, jak harmonizować styl, rozmiary i kolor, a także dowiedz się o materiałach i kształtach płytek, które mogą zdecydować o wyglądzie twojej kuchni.
Jak ergonomiczny design fotela wpływa na komfort pracy?
Jak ergonomiczny design fotela wpływa na komfort pracy?
Dowiedz się, jak ergonomia fotela biurowego ma bezpośredni wpływ na twoją wydajność i komfort pracy. Zrozum znaczenie prawidłowego doboru mebli do miejsca pracy.
Jak skuteczne metody deratyzacji mogą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo twojego domu?
Jak skuteczne metody deratyzacji mogą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo twojego domu?
Zapewnij bezpieczeństwo i popraw komfort swojego domu dzięki skutecznym metodom deratyzacji. Czytaj więcej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
Ostatnie wpisy