Zlewy do kuchni – jakie są ich rodzaje?

Zlewy do kuchni – jakie są ich rodzaje?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Podział ze względu na kształt i wielkość

Zlewozmywak kuchenny to sprzęt, który powinien łączyć w sobie efektowny wygląd i funkcjonalność. Obecnie w sprzedaży znaleźć można wiele różnorodnych produktów, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej i dowiedzieć się, czym się od siebie różnią. Przy wyborze zlewu kuchennego trzeba przede wszystkim określić preferowany kształt i rozmiar sprzętu. Najbardziej tradycyjne są produkty prostokątne, jednak w sklepach znaleźć można także modele kwadratowe, okrągłe, owalne, a nawet trapezowe. Dostępne są także zlewozmywaki przeznaczone do szafek narożnych, które sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich kuchniach.

Jeśli chodzi o wielkość, w tym przypadku również dostępnych jest wiele produktów o różnych rozmiarach. Przed zakupem zlewozmywaka należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wymiary, ale także na to, do jakiej szafki jest dedykowany. W sklepach dostępne są modele, które mogą być montowane w szafkach o szerokości od 30 do 100 cm. Mniejsze modele o szerokości około 40-45 cm zazwyczaj wyposażone są w jedną komorę. Doskonale sprawdzają się w niewielkich kuchniach.

Najczęściej wybierane są przez singli lub osoby, które nie lubią gotować i nie potrzebują dużej powierzchni do zmywania. Większe urządzenia o szerokości 50 cm zwykle wyposażone są w wygodny ociekacz, na którym można odkładać umyte naczynia. Zlewozmywaki dwukomorowe o szerokości około 60 cm przeznaczone są dla osób, które dużo zmywają. W przestronnych kuchniach można zamontować także pojemne zlewozmywaki dwukomorowe z ociekaczem o szerokości 80 cm.

Rodzaj materiału i sposób montażu

Decydując się na zakup zlewozmywaka kuchennego, należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego taki produkt został wykonany. Jeszcze kilkanaście lat temu największą popularnością cieszyły się produkty wykonane ze stali nierdzewnej lub emaliowanej. Charakteryzują się dużą odpornością na wysokie temperatury oraz łatwością czyszczenia. Niestety ich wadą jest duża podatność na uszkodzenia mechaniczne. Obecnie najchętniej wybierane są zlewy granitowe. Produkty te zbudowane są z kompozytu, składającego się ze sproszkowanego granitu, żywicy oraz barwnika.

Podstawową zaletą zlewozmywaków granitowych jest duża trwałość, a także efektowny wygląd. Taki sprzęt dostępny jest w wielu kształtach, rozmiarach i wariantach kolorystycznych. Jest odporny zarówno na skrajne temperatury, jak i uszkodzenia mechaniczne. W sprzedaży znaleźć można także zlewozmywaki kuchenne ceramiczne oraz szklane. Wysokie ceny takich produktów sprawiają, że są one rzadziej wybierane. Ze względu na swój unikalny wygląd sprawdzają się głównie w designerskich kuchniach.

Przy wybieraniu zlewu kuchennego należy również zwrócić uwagę na sposób montażu. W przypadku gotowych zestawów mebli wyposażonych w szafkę z wyciętym otworem korzysta się z modeli nasadowych, które nakłada się na przygotowane miejsce. W kuchniach na wymiar stosuje się zazwyczaj zlewozmywaki wpuszczane w blat. Ich montaż polega na wycięciu w blacie odpowiedniego otworu i szczelnym osadzeniu na nim zlewu. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są zlewozmywaki podwieszane. Tego rodzaju produkty nie są umieszczane w blacie od góry, lecz mocowane od dołu, co pozwala uzyskać ciekawy efekt stylistyczny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie przytulnej strefy relaksu w domowym zaciszu
Tworzenie przytulnej strefy relaksu w domowym zaciszu
Odkryj tajniki tworzenia własnej, domowej oazy spokoju. Dowiedz się, jak dobrze dobrane elementy dekoracji, kolory i oświetlenie mogą wpływać na Twoje samopoczucie i relaks.
Jak wybrać naczynia do restauracji? Przewodnik dla restauratorów i miłośników gotowania w domu
Jak wybrać naczynia do restauracji? Przewodnik dla restauratorów i miłośników gotowania w domu
Wybieraj naczynia do serwowania z mądrą strategią: podróżuj z nami przez kluczowe aspekty wyboru, od materiału i stylu, po zastosowanie i cenę. Idealne dla restauratorów i pasjonatów gotowania.
Jak wybrać oświetlenie, aby stworzyć przyjemny klimat w naszym salonie?
Odkryj praktyczne porady, które pomogą Ci dobrać odpowiednie oświetlenie do salonu, podkreślając jego styl i funkcjonalność. Zrozum jak oświetlenie wpływa na atmosferę pomieszczenia.
Ostatnie wpisy