Czy wiesz, że nawilżacz w sypialni może poprawić jakość Twojego snu i kondycję skóry?

Zdrowy dom
Czy wiesz, że nawilżacz w sypialni może poprawić jakość Twojego snu i kondycję skóry?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej w domach pojawiają się nawilżacze. To niewielkie urządzenie stało się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Dlaczego warto zainwestować w to urządzenie i czy może ono poprawić jakość naszego snu? Sprawdźmy!

Obecnie żyjemy w czasach, gdzie domy czy mieszkania są bardzo szczelne. Wielu z nas nie pamięta o regularnym wietrzeniu pomieszczeń lub robi to zbyt krótko. To wszystko, szczególnie zimą, sprawia, że powietrze jest suche. A niski poziom wilgotności w pomieszczeniach może wywoływać wiele różnych dolegliwości np. ból gardła, suchą skórę, krwawienia z nosa, kaszel, spierzchnięte wargi czy gorszy sen. Dochodzi też do zmniejszenia błon śluzowych w jamach nosowych, a to z kolei może sprzyjać podatności na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Dlatego tak ważne jest, by zainwestować w dobry nawilżacz, który będzie regulował poziom wilgotności powietrza w naszym domu czy mieszkaniu.

Nawilżacz – co to takiego?

Idealna wilgotność powietrza waha się od 40% do 60%. Można ją zmierzyć przy użyciu higrometru, jednak często nawilżacze powietrza mają wbudowany higrometr, więc nie trzeba kupować dwóch urządzeń. Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Wyróżnia się kilka rodzajów nawilżaczy, najpopularniejsze z nich to:

  • parowy – specjalny pojemnik z wodą podłącza się do prądu, woda jest podgrzewana i paruje. Takie urządzenie dodatkowo ogrzewa pomieszczenie. Trzeba pamiętać, że parująca woda jest gorąca, więc należy ustawić urządzenie z dala od dzieci;
  • ultradźwiękowy – nawilżacz emituje ultradźwięki, a te z kolei rozbijają cząsteczki wody i tworzą mgiełkę (może być chłodna lub ciepła);
  • centralny – urządzenie jest wbudowane w ogrzewanie domu lub klimatyzację, jest to najdroższy nawilżacz, który jednak pozwala na regulowanie poziomu wilgotności w całym domu bądź mieszkaniu;
  • wirnikowy – jego działanie polega na pracujących z dużą prędkością wirujących dyskach, które tworzą chłodną mgiełkę;

Dobrym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza z jonizatorem. Takie urządzenia nie tylko nawilżają powietrze, ale dodatkowo zwiększają też ilość tlenu w pomieszczeniu.

Czy nawilżacz jest dobry dla alergików?

Nawilżacze są zalecane osobom ze skłonnościami do alergii. Mogą pomóc w uporaniu się z kaszlem, który często pojawia się właśnie, gdy powietrze jest zbyt suche. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i roztoczy, a więc jeszcze bardziej nasila alergię. Dlatego trzeba dbać o to, by wilgotność powietrza cały czas oscylowała między 40% a 60%.

Zalety nawilżacza dla naszej skóry

Zima to czas, gdy nasza skóra nie ma lekko. Często rzadziej smarujemy ją balsamami i olejami, bowiem przez większą część dnia ukryta jest pod wieloma warstwami odzieży. Do tego dochodzi suche powietrze, spowodowane ciągłym grzaniem grzejników i szczelnie zamkniętymi oknami. To sprawia, że bariera lipidowa skóry jest osłabiona, przez co staje się ona ściągnięta i spierzchnięta.

Regularne używanie nawilżacza i kontrolowanie poziomu wilgotności z pewnością pomoże przywrócić naturalne funkcje naszej skóry oraz nawilży ją. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że nawilżacze mogą chronić skórę przed zanieczyszczeniami. Oprócz tego nawilżacze powietrza mogą pomóc w złagodzeniu różnych objawów skóry np. łuszczycy czy trądziku różowatego.

Nawilżacz a komfort snu

Odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że sen jest zdrowszy i bardziej głęboki. Nie dokucza nam bowiem np. kaszel spowodowany tym, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Łatwiej będzie też zasnąć. Nawilżonym powietrzem lepiej się oddycha, więc w takim pomieszczeniu znacznie lepiej się odpoczywa. Niektóre urządzenia umożliwiają dodawanie olejków zapachowych, które mogą dodatkowo poprawiać nasz nastrój i samopoczucie, a także sprzyjają relaksacji.

Przeczytaj też: Gorąca kąpiel czy zimny prysznic? Sprawdź, co przyniesie Ci więcej korzyści

Zdjęcie główne: LIGHTFIELD STUDIOS/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny saturator do domu: Przegląd popularnych modeli i ich zalet
Jak wybrać idealny saturator do domu: Przegląd popularnych modeli i ich zalet
Poznaj wskazówki i porady, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru idealnego saturatora do domu. Przegląd popularnych modeli i analiza ich zalet i wad pomogą Ci zdecydować, który z nich spełni Twoje oczekiwania.
Porządkowanie piwnicy: Krok po kroku do czystej i uporządkowanej przestrzeni
Porządkowanie piwnicy: Krok po kroku do czystej i uporządkowanej przestrzeni
Porządkowanie piwnicy może wymagać trochę czasu i wysiłku, ale warto. Dzięki temu zyskasz czystą, uporządkowaną i funkcjonalną przestrzeń.
Urządzenia chłodzące do domu – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Urządzenia chłodzące do domu – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Urządzenia chłodzące do domu to niezwykle ważny element wyposażenia każdego mieszkania, szczególnie w okresie letnim. Przed zakupem warto jednak przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, aby wybrać urządzenie, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.
Ostatnie wpisy