Czy wiesz, że nawilżacz w sypialni może poprawić jakość Twojego snu i kondycję skóry?

Zdrowy dom
Czy wiesz, że nawilżacz w sypialni może poprawić jakość Twojego snu i kondycję skóry?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej w domach pojawiają się nawilżacze. To niewielkie urządzenie stało się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Dlaczego warto zainwestować w to urządzenie i czy może ono poprawić jakość naszego snu? Sprawdźmy!

Obecnie żyjemy w czasach, gdzie domy czy mieszkania są bardzo szczelne. Wielu z nas nie pamięta o regularnym wietrzeniu pomieszczeń lub robi to zbyt krótko. To wszystko, szczególnie zimą, sprawia, że powietrze jest suche. A niski poziom wilgotności w pomieszczeniach może wywoływać wiele różnych dolegliwości np. ból gardła, suchą skórę, krwawienia z nosa, kaszel, spierzchnięte wargi czy gorszy sen. Dochodzi też do zmniejszenia błon śluzowych w jamach nosowych, a to z kolei może sprzyjać podatności na różnego rodzaju infekcje i przeziębienia. Dlatego tak ważne jest, by zainwestować w dobry nawilżacz, który będzie regulował poziom wilgotności powietrza w naszym domu czy mieszkaniu.

Nawilżacz – co to takiego?

Idealna wilgotność powietrza waha się od 40% do 60%. Można ją zmierzyć przy użyciu higrometru, jednak często nawilżacze powietrza mają wbudowany higrometr, więc nie trzeba kupować dwóch urządzeń. Zadaniem nawilżacza jest zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Wyróżnia się kilka rodzajów nawilżaczy, najpopularniejsze z nich to:

  • parowy – specjalny pojemnik z wodą podłącza się do prądu, woda jest podgrzewana i paruje. Takie urządzenie dodatkowo ogrzewa pomieszczenie. Trzeba pamiętać, że parująca woda jest gorąca, więc należy ustawić urządzenie z dala od dzieci;
  • ultradźwiękowy – nawilżacz emituje ultradźwięki, a te z kolei rozbijają cząsteczki wody i tworzą mgiełkę (może być chłodna lub ciepła);
  • centralny – urządzenie jest wbudowane w ogrzewanie domu lub klimatyzację, jest to najdroższy nawilżacz, który jednak pozwala na regulowanie poziomu wilgotności w całym domu bądź mieszkaniu;
  • wirnikowy – jego działanie polega na pracujących z dużą prędkością wirujących dyskach, które tworzą chłodną mgiełkę;

Dobrym rozwiązaniem są nawilżacze powietrza z jonizatorem. Takie urządzenia nie tylko nawilżają powietrze, ale dodatkowo zwiększają też ilość tlenu w pomieszczeniu.

Czy nawilżacz jest dobry dla alergików?

Nawilżacze są zalecane osobom ze skłonnościami do alergii. Mogą pomóc w uporaniu się z kaszlem, który często pojawia się właśnie, gdy powietrze jest zbyt suche. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i roztoczy, a więc jeszcze bardziej nasila alergię. Dlatego trzeba dbać o to, by wilgotność powietrza cały czas oscylowała między 40% a 60%.

Zalety nawilżacza dla naszej skóry

Zima to czas, gdy nasza skóra nie ma lekko. Często rzadziej smarujemy ją balsamami i olejami, bowiem przez większą część dnia ukryta jest pod wieloma warstwami odzieży. Do tego dochodzi suche powietrze, spowodowane ciągłym grzaniem grzejników i szczelnie zamkniętymi oknami. To sprawia, że bariera lipidowa skóry jest osłabiona, przez co staje się ona ściągnięta i spierzchnięta.

Regularne używanie nawilżacza i kontrolowanie poziomu wilgotności z pewnością pomoże przywrócić naturalne funkcje naszej skóry oraz nawilży ją. Niektórzy eksperci są nawet zdania, że nawilżacze mogą chronić skórę przed zanieczyszczeniami. Oprócz tego nawilżacze powietrza mogą pomóc w złagodzeniu różnych objawów skóry np. łuszczycy czy trądziku różowatego.

Nawilżacz a komfort snu

Odpowiednia wilgotność powietrza sprawia, że sen jest zdrowszy i bardziej głęboki. Nie dokucza nam bowiem np. kaszel spowodowany tym, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Łatwiej będzie też zasnąć. Nawilżonym powietrzem lepiej się oddycha, więc w takim pomieszczeniu znacznie lepiej się odpoczywa. Niektóre urządzenia umożliwiają dodawanie olejków zapachowych, które mogą dodatkowo poprawiać nasz nastrój i samopoczucie, a także sprzyjają relaksacji.

Przeczytaj też: Gorąca kąpiel czy zimny prysznic? Sprawdź, co przyniesie Ci więcej korzyści

Zdjęcie główne: LIGHTFIELD STUDIOS/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego?
Jak wybrać odpowiedni regulator ciągu dla twojego systemu grzewczego?
Dowiedz się, jak odpowiednio dobrać regulator ciągu do swojego systemu grzewczego, aby zoptymalizować jego działanie i zmniejszyć koszty ogrzewania.
Baterie Duravit – doskonała jakość i elegancja dla Twojej umywalki
Baterie Duravit – doskonała jakość i elegancja dla Twojej umywalki
Duravit - eleganckie i wydajne baterie umywalkowe. Odkryj doskonałą jakość i innowacyjne technologie, które dodadzą blasku Twojej łazience.
Zalety i zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków w ekologicznym gospodarstwie domowym
Zalety i zastosowanie przydomowych oczyszczalni ścieków w ekologicznym gospodarstwie domowym
Analiza eco-friendly opcji oczyszczania ścieków dla twojego gospodarstwa domowego. Dowiedz się więcej o korzyściach i różnych użyciach przydomowych oczyszczalni ścieków.
Ostatnie wpisy