Jednym z urządzeń, które można znaleźć niemal w każdej łazience jest pralka. Na rynku znaleźć można wiele różnych modeli, które różnią się między sobą zarówno wielkością, funkcjonalnością, jak i ceną. Warto przyjrzeć się bliżej tym produktom i sprawdzić, co obecnie mają do zaoferowania sprzedawcy.
Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to najbardziej popularne są pralki standardowe o głębokości pomiędzy 50-65 cm. Ich charakterystyczną cechą jest umiejscowienie bębna na przedniej ścianie. Większość dostępnych na rynku modeli posiada szerokość wynoszącą 60 cm oraz wysokość 85 cm. Ze względu na dosyć duże gabaryty pralka standardowa może być montowana w dużych łazienkach. Umiejscowienie bębna z przodu pralki daje możliwość swobodnego zagospodarowania górnej powierzchni, która może służyć za półkę do podręcznych rzeczy. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. pralki slim lub super slim. Chociaż swym wyglądem przypominają standardowe modele, charakteryzują się mniejszą głębokością na poziomie nawet 40 cm. Ta cecha sprawia, że zajmują mniej miejsca, przez co mogą być stosowane w mniejszych łazienkach. W przypadku kiedy ilość wolnej przestrzeni w łazience jest mocno ograniczona, można zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. Większość modeli tego typu posiada szerokość 40 cm, głębokość 60 cm oraz wysokość 85 cm. Decydując się na takie urządzenie należy pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości miejsca nad pralką, aby możliwe było swobodne otwieranie i zamykanie drzwi znajdujących się na górze. Wszystkie wymienione powyżej rodzaje pralek dostępne są w wersji wolnostojącej. W przypadku urządzeń ładowanych od frontu, są one dostępne również w wersji pod zabudowę. Pralki pod zabudowę przeznaczone są dla osób lubiących designerskie wnętrza, do których duża, wolnostojąca pralka zupełnie nie pasuje. Dzięki możliwości wbudowania urządzenia w blat lub szafkę, staje się ono niewidoczne. Wadą takiego rozwiązania jest to, że trzeba posiadać odpowiednio dużo miejsca w łazience, aby móc wygodnie otwierać i zamykać drzwiczki, za którymi ukryte jest urządzenie. Należy także liczyć się z tym, że pralki pod zabudowę są nieco droższe od tych wolnostojących. Ograniczona jest także ilość dostępnych modeli tego typu produktów.
Wybierając pralkę do łazienki należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów. Jednym z najbardziej istotnych parametrów jest pojemność bębna. W przypadku pralek, pojemność wyrażana jest poprzez określenie maksymalnego ciężaru prania jaki można umieścić w bębnie. W przypadku singli w zupełności sprawdzi się pralka z wsadem do 4 kg. W przypadku dużych rodzin, konieczny może być zakup bardziej pojemnego urządzenia. Największe pralki umożliwiają umieszczenie w bębnie nawet 10 kilogramów prania. Należy pamiętać, że wraz z wzrostem pojemności bębna rosnąć będą gabaryty pralki. Nie możliwości kupienia małej pralki, która będzie posiadała wsad na poziomie 10 kg.
Przy wyborze pralki warto zwrócić również uwagę na jej klasę energetyczną, ilość zużywanej wody oraz poziom generowanego hałasu. Wszystkie wymienione wyżej czynniki znacząco wpływają zarówno na komfort, jak i koszty użytkowania pralki. W przypadku posiadania niewielkiej łazienki i małego mieszkania, warto także rozważyć zakup pralko-suszarki, dzięki której nie trzeba szukać miejsca na rozwieszanie mokrego prania.